UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Usługi inżynierskie

Projektowanie produktu
Tworzenie trójwymiarowego kształtu produktu z uwzględnieniem jego funkcji i zawartości. Określane też jako projektowanie 3d.

Konstruowanie produktu
Projektowanie obudowy, szkieletu, mechanizmów z uwzględnieniem technologii wytwarzania, optymalizacją wytrzymałościową i funkcjami dodatkowymi. Określane też jako projektowanie CAD.

Analiza wytrzymałościowa MES
Odpowiedzi na trudne pytania. Złamie się czy nie? Dlaczego trwale się wygięło?

Analiza odkształceń MES
Więcej trudnych pytań. Czy pod obciążeniem sprężysty element wygnie się w kształt kolidujący z innymi elementami mechanizmu?

Symulacje
Znowu trudne pytania. Miało się kręcić więc dlaczego tylko się kołysze?

Rozwiązywanie problemów technicznych
Pomoc w uporaniu się z problemami świata mechaniki i mechatroniki.

Produkcja

Produkcja przyrostowa wyrobów elastycznych (przemysłowy Druk 3D)
Produkcja jednostkowa i krótkoseryjna wyrobów z elastomerów (tworzyw elastycznych): TPU i TPC. Dostępne twardości od 20 do 75 w skali Shore D. Niektóre z tworzyw umożliwiają pracę w temp. do 170°C.

Druk 3D tworzyw technicznych
Produkcja jednostkowa i krótkoseryjna wyrobów z zaawansowanych tworzyw technicznych, takich jak poliwęglan (PC) i kompozyt nylonowo-węglowy (PA-CF) wytrzymujący do 215°C.

Produkty konsumenckie
Produkujemy drobne gadżety pod własną marką slick&handy™. Sprzedaż detaliczną prowadzimy w trzech kanałach:

slickandhandy.com - nasz firmowy sklep internetowy,

allegro - nasza oferta na polskiej platformie zakupowej,

etsy - nasza oferta na międzynarodowej platformie zakupowej.

Projektant, konstruktor mechanik, konsultant do usług

Nasza specjalność to projektowanie mechaniki. Od obudów elektroniki po militarne serwo-napędy z obejściem ręcznym. Nietypowe konstrukcje łatwe do produkcji ale wystarczająco wyrafinowane aby zadziwić Twoich klientów. Części i całe wyroby plastikowe o skomplikowanych kształtach modelowane powierzchniowo w 3d, stworzone od podstaw z uwzględnieniem technologii wtrysku i zaprojektowane by cieszyć oko. Analizy wytrzymałościowe metodą elementów skończonych oraz optymalizacja MES kształtu aby wykorzystać do maksimum dostępny materiał.

Potrafimy do granic możliwości wykorzystać takie technologie jak frezowanie i toczenie - zarówno cnc i tradycyjne, cięcie laserowe, cięcie strumieniem wody, technologie szybkiego prototypowania (rapid prototyping) i szybkiego wytwarzania (rapid manufacturing) zwane drukowaniem 3d.

Znajomość podstaw elektrotechniki i elektroniki pozwala nam dobrze porozumieć się z Waszymi projektantami elektrykami i elektronikami.

Wykonujemy dokumentację rysunkową, pliki z geometrią 2d i 3d do warsztatów cnc, wizualizacje renderowane, zdjęcia produktowe i rysunki marketingowe.

Pracujemy głównie w oparciu o oprogramowanie Solidworks.

Portfolio

portfolio_militarne

Płetwy Składane Exofin

Płetwy ExofinMedal dla płetw ExofinZaprojektowaliśmy dla Exofin Sp. z o.o. z Gdyni szkielet do płetw składanych. Spółka Exofin stworzyła i opatentowała zupełnie nową koncepcję budowy płetw do nurkowania i pływania. Ten nowatorski produkt rewolucjonizuje sposób wykorzystania płetw przez m. in. żołnierzy sił specjalnych. Na MSPO Kielce (Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego) odbywającym się na początku września 2014r płetwy Exofin zostały uhonorowane Specjalnym Medalem Targów Kielce. Jesteśmy dumni że mogliśmy pomóc spółce Exofin osiągnąć taki sukces.

Założyciel Ensolver (Mirosław Baszun, dalej w skrócie jako MB) pracując jako główny konstruktor mechanik w spółce AREX włożył swój wkład w rozwój polskiego przemysłu obronnego. Poniżej kilka przykładów prac z tamtego okresu.

Osprzęt elektromechaniczny do Przeciwlotniczego Zestawu Artyleryjsko-Rakietowego ZUR-23-2KG i jego eksportowej modyfikacji ZUR-23-2KGI.

Zadanie to obejmowało to adaptację serwosilników, panel operatora (wliczając projekt graficzny), modułowy system zabudowy elektroniki do szybkiej wymiany uszkodzonych modułów i udany dżojstik do zastosowań militarnych użyty później w większości branżowych projektów spółki. Do tego dżojstika MB zaprojektował proste oprzyrządowanie do produkcji skomplikowanej osłony gumowej nie wymagające typowej wtryskarki, czyniąc wytwarzanie tanie mimo małej skali produkcji.

Platforma napędowa wyrzutni rakietowych pocisków kierowanych do Samobieżnego Zestawu Artyleryjsko Rakietowego ZSU-23-4MP Biała (zmodernizowana ZSU-23-4 "Szyłka").

Wyrób w akcji możesz obejrzeć na poniższym wideo.

Osprzęt elektromechaniczny do wieżyczki ZSMU-1276.

Prace MB obejmowały w tym przypadku serwonapędy z ręcznym wyłączaniem hamulca, rozbudowane złącze obrotowe oraz zabudowę elektroniki.

Pulpit sterowniczy PUL-04.

W zakres prac MB wchodziła obudowa, graficzny projekt panelu, wodoodporne i mrozoodporne przyciski wraz z technologią ich produkcji. Pulpit spełnia militarne wymagania w tym EMC (kompatybilności elektromagnetycznej). Urządzenie stosowane jest w wielu innych wyrobach.

Osprzęt elektromechaniczny do wieżyczki WKM 12,7mm na śmigłowcu PZL W-3 Głuszec.

W skład osprzętu wchodziły ekranowane magnetycznie serwonapędy i zabudowa elektroniki.

Osprzęt elektromechaniczny do Moździerza Samobieżnego 120mm RAK.

W zakres prac MB wchodziły napędy wieży i działa, zautomatyzowany magazyn amunicji, napędy do systemu dosyłania amunicji oraz celownik (precyzyjna platforma napędowa do systemów elektrooptycznych). Większość napędów posiada tryb manualny. Celownik wyposażony jest w mechanizm z całkowitą kompensacją luzów. Współpracownicy pod kierownictwem MB opracowali całą modułową zabudowę elektroniki.

Wyrób w akcji możesz obejrzeć na poniższym wideo.

portfolio_analizy
FEM_CTO

Nasze projekty często wymagają dokładnej analizy wytrzymałościowej skomplikowanych kształtów. Tego typu problemy rozwiązujemy za pomocą Metody Elementów Skończonych. Używając odpowiedniego oprogramowania możemy zoptymalizować projektowany element czy złożenie lub po prostu sprawdzić uzyskany współczynnik bezpieczeństwa. Super lekka rama ażurowa, nietypowy wieniec koła zębatego lub plastikowa, zintegrowana z częścią mechanizmu sprężyna o "zaprogramowanym" kształcie ugięcia, są bardzo trudne lub niemożliwe do obliczenia za pomocą tradycyjnych metod. Z MES-em jest to możliwe.

Wykonujemy też analizy MES dla klientów tak jak np. sprawdzenie mocowania łopat śruby okrętowej dla CTO Gdańsk.

portfolio_medyczne

Wykonaliśmy projekty plastikowych obudów sprzętu medycznego dla warszawskiej spółki Medicalgorithmics S.A. Zaprojektowaliśmy szczegółowo wszystkie części w oparciu o własne projekty kształtu produktu jak też i w oparciu o projekt graficzny przekazany przez klienta. Niektóre z elementów zoptymalizowaliśmy za pomocą MES. W ramach prac prowadziliśmy też rozszerzone wsparcie dla narzędziowni wykonujących formy.

Nasz najnowszy wspólny projekt to Pocket ECG.

portfolio_plastiki

Wiele z naszych projektów wymagało stworzenia plastikowych części. Były to obudowy elektroniki, helikalne prowadniki kabli, elastomerowe osłony mechanizmów do pracy w bardzo niskich temperaturach, izolatory, wibroizolatory, przyciski, uszczelki i wielodrożne zawory i rozdzielacze do chemicznych analizatorów. Konstruowaliśmy części zaprojektowane do masowego wytwarzania wtryskowego, niskonakładowego i niskokosztowego odlewania wtryskowego krótkich serii, zoptymalizowane do frezowania lub selektywnego spajania laserowego. Wykorzystywaliśmy takie materiały jak PEI, poliwęglan, poliamid, POM, ABS, PP, teflon, silikon i różnego typu materiały kompozytowe.

portfolio_narzędzia

Ensolver projektuje i wykonuje specjalistyczne wyposażenie produkcyjne do produkcji małych urządzeń, głównie elektroniki takie jak testery, uchwyty, fikstury itp. Skomplikowany kształt, niestandardowe rozwiązania, wysoka precyzja i trwałość przy nawet jednostkowym wykonaniu to nasze powołanie.

images/content/gallery/portfolio-tooling/portfolio-tooling-gallery1.jpgimages/content/gallery/portfolio-tooling/portfolio-tooling-gallery2.jpgimages/content/gallery/portfolio-tooling/portfolio-tooling-gallery3.jpgimages/content/gallery/portfolio-tooling/portfolio-tooling-gallery4.jpgimages/content/gallery/portfolio-tooling/portfolio-tooling-gallery5.jpgimages/content/gallery/portfolio-tooling/portfolio-tooling-gallery6.jpgimages/content/gallery/portfolio-tooling/portfolio-tooling-gallery7.jpgimages/content/gallery/portfolio-tooling/portfolio-tooling-gallery8.jpgimages/content/gallery/portfolio-tooling/portfolio-tooling-gallery9.jpgimages/content/gallery/portfolio-tooling/portfolio-tooling-gallery10.jpgimages/content/gallery/portfolio-tooling/portfolio-tooling-gallery11.jpgimages/content/gallery/portfolio-tooling/portfolio-tooling-gallery12.jpgimages/content/gallery/portfolio-tooling/portfolio-tooling-gallery13.jpg

O mnie

me

Nazywam się Mirosław Baszun. Mieszkam i pracuję w Gdyni. Jestem właścicielem firmy Ensolver.

Doświadczenie zawodowe uzyskałem w wyniku 26 lat projektowania mechaniki do automatyki przemysłowej, sprzętu medycznego i przemysłu zbrojeniowego. W tym czasie byłem projektantem, konstruktorem, kreślarzem, kierownikiem zespołu, głównym konstruktorem. Obecnie prowadząc działalność gospodarczą wytyczam własną drogę w branży. Nie boję się nietypowych projektów. Wyzwania są tym co mnie napędza. Gdy inni twierdzą, że coś jest niemożliwe, ja udowadniam, że to działa.

Hobbystycznie zajmuję się fotografią. Wielokrotnie to wykorzystywałem do fotografii produktowej, chwalonej przez odbiorców.

Prywatnie jestem mężem i ojcem. W życiu staram by moje słowo było w pełni warte swego znaczenia.